AKTUALIZOVÁNO, ÚNOR 2017. Pozoruhodná řada hororových ročenek, které sestavuje i u nás známá editorka Ellen Datlowová pro nakladatelství Night Shade Books. ED si nejprve udělala jméno jako editorka (spolu s Terri Windlingovou a později s Kelly Linkovou a Gavinem J. Grantem) 21-dílné série ročenek The Year's Best Fantasy and Horror, známé i u nás ze tří nahodile vybraných dílů (česky vyšel pátý svazek jako To nejlepší z hororu a fantasy: první reprezentativní ročenka, šestý díl jako To nejlepší z hororu a fantasy VI a devátý díl jako Fantasy & Horror 1995 - všechno bohužel bez obsáhlých úvodů a dlouhých seznamů dalších doporučených povídek).
V každém svazku nové, už čistě hororové řady The Best Horror of the Year se na několika desítkách stran shrnuje dění ve sféře literárního hororu, následují povídky (a občas nějaká ta báseň, jak bývalo zvykem i v dřívějších ročenkách), po nich cca dvoustránkový soupis doporučení na texty, které se do výběru nedostaly ("honorary mentions") a knihu uzavírají medailonky autorů.
První díl vyšel v roce 2009 a sestává z 20 povídek a jedné básně (Mikea Allena) z roku 2008. Obálka je z dílny argentinského umělce Santiaga Carusa. Česky vyšly dva texty: "A před anděly člověk v prachu leží" ("If Angels Fight") Richarda Bowese, v časopise Fantasy & Science Fiction 2009 - léto (překlad Richard Podaný), vítěz World Fantasy Award 2009 v kategorii nejlepší novela, a povídka 'Lagerstätte" Lairda Barrona, ta ve sbírce Okultace a jiné povídky (Laser-Books, 2016). Jinými svými díly jsou u nás známí Nicholas Royle, Glen Hirshberg, Margo Lanaganová, William Browning Spencer a Joe R. Lansdale. Koupit se dá například zde.
Druhý díl z roku 2010 obsahuje výběr toho nejlepšího z roku 2009, celkem 17 povídek, tentokrát bez básně (a hany). Obálka je opět od Santiaga Carusa. Česky, v mém překladu, vyšla krátká povídka "Co se stane, když se v noci probudíte" od Michaela Marshalla Smithe (XB-1 3/2011) a "Strappado" Lairda Barrona. Jinak ze známějších autorů zde mají místo Dale Bailey, Glen Hirshberg, Nina Allanová, Suzy McKee Charnasová a Reggie Oliver. Tři povídky pochází z editorčiny vlastní antologie Poe: "Lowland Sea" Suzy McKee Charnasové, "Strappado" Lairda Barrona a skvělý "Technicolor" Johna Langana, o kterém jsem se už zmiňoval zde. Za pozornost stojí určitě i lovecraftovská "The Crevasse" Dalea Baileyho a Nathana Ballingruda. Koupit lze zde.
Třetí díl z roku 2011 (s 21 povídkami z roku 2010) je přehlídkou víceméně známých jmen, byť někteří autoři proslavení v anglicky mluvícím světě se k nám buď ještě nedostali vůbec (Stephen Graham Joyce), nebo jen s odřenýma ušima, zásluhou třeba Knihy hrůzy (Reggie Oliver, Brian Hodge), nepovídkového Valčíku s temnotou (Mark Morris) nebo antologií Černá křídla Cthulhu (Joseph S. Pulver Sr. a John Langan). Z prvního svazku Černých křídel je zde přetištěna povídka "Nižší démoni" Normana Partridge; v časopise XB-1, v čísle 10/2015 vyšel "Skladácí muž" Joea R. Lansdalea; ve sbírce Okultace vyšla povídka "--30--" Lairda Barrona. Vedle Barrona je zde potřetí v řadě zastoupený i Glen Hirshberg ("Shomer"). Ilustrace na obálce je od od Američana Allena Williamse. Koupit lze zde.
I s podpisem |
Čtvrtý díl vyšel v roce 2012 a shromažďuje 18 povídek z roku 2011. Poprvé se na scéně objevuje Stephen King a s ním i další hororový velikán, Peter Straub. Kromě toho už počtvrté dostává prostor Laird Barron ("Blackwood's Baby") a Glen Hirshberg ("You Become the Neighborhood"). Česky vyšly dvě povídky, obě v Knize hrůzy: Kingův "Zelený bůžek bolesti" (který se následně objevil i ve sbírce Bazar zlých snů pod názvem "Zelený bůžek agónie") a "Kořeny a vůbec" Briana Hodge. Dvě povídky jsou z pera anglického objevu Simona Bestwicka. Obálku opět namaloval Allen Williams. Zajímavé také je, jak se jednotlivé svazky postupně zvětšují. Řada začínala na nějakých 310-320 stranách, třetí díl měl už 360 a u čtvrtého jsme skoro na 440, také zásluhou přízračné amazonské novely Petera Strauba "The Ballad of Ballard and Sandrine", která v roce 2011 vyšla i samostatně u nakladatelství Subterranean Press. Koupit lze zde.
V pátém díle z roku 2013 (460 stran) najdeme 26 povídek a dvě básně od Kevina McCanna (inspirované románem Dům na kopci Shirley Jacksonové) a jednu od Sandi Leibowitzové. Ellen Datlowová dává opět zasloužený prostor Lairdu Barronovi ("Frontier Death Song"), Glen Hirshberg tentokrát vyšel naprázdno, ač v roce 2012 vydal další sbírku povídek, i s jedním dosud nevydaným textem. Česky z povídek v této ročence vyšly dvě: "Little America" Dana Chaona z důležité a u nás dost nedoceněné antologie Rej stínů: povídky k poctě Raye Bradburyho (Albatros Media - Plus) a "Magdala Amygdala" Lucy A. Snyderové v XB-1 č. 10/2015. Editorka zjevně přišla na chuť Angličanu Garymu McMahonovi, kterému zde přetiskla hned dvě povídky (u nás McMahonovi vyšel pouze antarkticko-lovecraftovský "Hluboký ponor", XB-1 číslo 7/2012), a vůbec je zde dán velký prostor současné anglické hororové škole, u nás prakticky neznámé (Adam Nevill, Conrad Williams, Stephen Bacon + Ramsey Campbell). Temnou ilustraci na obálce stvořil opět Allen Williams. Zakoupit se dá tady.
Do šestého dílu (2014) bylo vybráno 23 povídek a 1 báseň z roku 2013 (447 stran). Laird Barron zde má povídku "Jaws of Saturn" ze sbírky The Beautiful Thing That Awaits Us All, a zmiňován je v ní i hotel Broadsword. Ze známých jmen stojí za zmínku Kim Newman a Robert Shearman (oba s povídkami z antologie Psycho-Mania!) nebo Brian Hodge a Simon Clark. Jinak hodně nových jmen. Česky vyšla pouze Gaimanova dvaapůlstránková povídka "Down to a Sunless Sea" (ve sbírce Předběžné varování, 2015), zde celá k přečtení v originále. Obálku ilustroval Francouz Pierre Droal výjevem, který mi tak trochu evokuje úvod z "Halucigénie" Lairda Barrona. Koupit lze zde.
Sedmý díl (2015, 416 stran) obsahuje 22 povídek z roku 2014, obálku namaloval Brazilec Noia Hokama. Ve shrnutí roku Ellen Datlowová doporučuje například romány Všemi dary obdarovaná od M. R. Careyho (č. Host, 2016), trilogii Jižní zóna od Jeffa VanderMeera (č. 1. díl: Anihilace, Argo, 2015 + 2. díl: Autorita, Argo, 2017 +...) nebo román V pasti Joshe Malermana (č. Zelený kocúr, 2016). Žádná z povídek česky nevyšla. Ze známých jmen v antologii figuruje opět Laird Barron, dále potom John Langan, Caitlin R. Kiernanová nebo Orrin Grey, kterému jsem přeložil esej o strašidelnosti hororu do XB-1, č. 10/2016. Zajímavé je, jak se v současné povídkové tvorbě často pracuje s různými literárními mýty, jak se navazuje na tradice starších i novějších autorů. Zde je to patrné z výběru dvou povídek (Briana Evensona a Livie Llewellynové) z antologie Letters to Lovecraft (níže zmíněné v tomto blogu), z povídky vybrané z antologie rozvíjející odkaz Chambersova Krále ve žlutém (Cody Goodfellow) a Langanovy povídky "Ymir" z antologie věnované mytologii a dílu Lairda Barrona. Jinak, aktuálně, u některých dílů téhle řady ročenek stojí za pozornost, že elektronické verze jsou na americkém Amazonu dražší než papírové, v Británii to vychází zhruba nastejno. Jinak nákup papírové verze je možný zde.
Osmý díl (povídky z roku 2015), zatím poslední, je po delší době poměrně krátký, má jen nějakých 360 stran, a je jediný, který zatím fyzicky nemám doma. Opět výborná obálka, tentokrát od Blakea Malcerty; kam na ně jen chodí? (Aha, poslední dobou na deviantart). Z dvaceti povídek vyšla česky jediná, "Černý pes" od Neila Gaimana, příběh ze světa románu Američtí bohové. Objevila se v jeho sbírce Předběžné varování (Polaris, 2015). Jinak jde o přehlídku i u nás docela známých jmen: opět Laird Barron, Adam Nevill (autor Ztracené, Omega, 2016), John Langan, Brian Hodge. Pokračuje lovecraftovský trend, který po vzedmutí z před několika let nevykazuje známky útlumu, zde je reprezentovaný zmíněným Brianem Hodgem a Tamsyn Muirovou s povídkou z antologie výlučně ženského lovecraftovského hororu Dreams from the Witch House: Female Voices of Lovecraftian Horror. A za zmínku určitě stojí i povídka "Underground Economy" Johna Langana z antologie Aickman's Heirs. V tomto případě jde o další příklad knihy, kdy současní autoři vzdávají hold klasikovi, tentokrát tedy Robertu Aickmanovi; skvělý trend, hodný následování i u nás... i když tady je vlastně potřeba ještě přiblížit Aickmana samého. Z románů doporučených v předmluvě vyšly česky dva: Hlava plná přízraků Paula Tremblayho a Právo nálezce Stephena Kinga. A to je prozatím vše. Koupit lze i s poštovným zdarma zde.
Devátý díl je v plánu na 20. června 2017 a v předprodeji za velice slušnou cenu je třeba tady.
Žádné komentáře:
Okomentovat